Rady pro maminky:Kojení je optimální a nejpřirozenější způsob výživy. Důležitá je technika kojení:

- pohodlná poloha matky, kojení při správné technice nebolí

- intervaly kojení 2-4 hodiny jsou ideální, ale kojíme většinou, jak se dítě hlásí

varujeme se i ostrých a kyselých jídel

Koupání – nekoupejte dítě denně. Zbavujete tak kůži ochranného filmu a proto je větší riziko ekzémů. Zadeček sprchujte při každém přebalování a ošetřete mastí.

Péče o genitálu holčiček oddělíme pysky při omývání, nebezpečí vzniku srůstů. U chlapců je žalud překryt předkožkou, nepřetahujeme. Jedná se o fyziologickou fimosu. Přetahování provádíme od 8.měsíce po vykoupání. Nepřetahovat silou. Předkožka se postupně uvolní.

Poloha ve spánkunedáváme dítě spát na bříško,nebezpečí udušení. Na bříško dítě dávame pokud jsme u něj, stimulujeme tak psychomotorický vývoj.(držení hlavičky,opírání o předloktí) Pokud dítě spí venku v kočárku je nutná pravidelná kontrola.
Očifototest – v Jablonném u Dr. Jarešové je možnost vyšetřit oči přístrojem Plusoptix S09. Vyšetření je určeno pro dqti od věku 6timěsíců,je zcela nenáročné,probíhá jako focení, doba trvání je pár vteřin.Přístroj hodnotí dioptrické, cylindrické vady,tupozrakost.Vyšetření není hrazeno ze zdrav pojištění, cena je 250 Kč. Při nálezu oční vady je doporučeno doplnit oční vyšetření.

Uši,nosvytíráme pouze při patrném sekretu. Jinak zbytečně dráždíme tyto orgány k produkci mazu a sekretu.

Zubyčistí se již první zoubek. Kartáčky na prst se dají koupit v lékárně.Již od půl roku věku se doporučuje používat zubní pastu/např.Elmex pro děti, Colgate nebo Aquafresh/vzhledem k obsahu fluoru.Od 6 let věku je již vhodnější zubní pasta pro dospělé. Ohledně užívání tablet na zuby se porad´te se zubním lékařem, který zváží riziko zubního kazu pro vaše dítě.

UZ kyčlímezi 4-6 týdnem. Ortoped MUDr.Cvrček tel: 465 322211, Čt 12:30-14:30 hod.

Očkování - zmírnění nežádoucích účinků pomocí homeopatie Thuja occidentalis. Den před očkováním Thuja occidentalis 5CH 2 gl., v den očkování 15CH 2 gl., den po očkování 30 CH 2 globule. Homeopatika zakoupíte bez receptu.

Vigantol vitamín D, prevence křivice. Dáváme jednu kapku x 1 denně s mlékem do 1 roku.